Idén is 100 gyermek karácsonya! Alapítványunk számlaszáma: CIB Bank 11100104-90004089-10000001
Az Alapítványt 1991-ben a Ferencvárosi Családsegítő Szolgálat munkatársai hozták létre. Küldetésüket így fogalmazták meg:
szociálisan veszélyeztetett családok és egyedülállók támogatása;
csökkent munkaképességű, kisjövedelmű emberek támogatása;
munkanélküliek, hajléktalanok támogatása;
intézményes nevelésből kikerült fiatalok támogatása;
családjukból kiemelt gyerekek részére családi vagy családmodellen alapuló nevelési színterek létrehozása, azok támogatása.
Tevékenysége, ha nem is kizárólagosan, de döntő többségében Ferencvárosban zajlik, ferencvárosi embereket segít. A rendszerváltás időszakában is azt a problémát érezték, hogy kevés a pénz és nagyon rugalmatlanul lehet költeni. Meg akarták próbálni, hátha sikerül az alapítványba forrást bevonni és a felhasználást is kevésbé kötik az állami szabályok. Gedeon Andor régóta van a FESZGYI (Ferencvárosi Szociális és Gyermekjóléti Intézmények igazgatósága) kötelékében, 2019-ben ünnepelték a ferencvárosi családsegítés 30. évfordulóját, a kezdetektől az intézmény igazgatója.
Berecz Dénes 10 éve a kuratórium elnöke, vele együtt négyen dolgoznak folyamatosan az alapítványban. De aktív segítőként minden évben felbukkan még nagyjából 20 fő. Berecz Dénes is a FESZGYI-ben dolgozik, a családmentori csoportot vezeti.
A Horizont éves költségvetése az utóbbi években 1,5–5 millió Ft között mozgott. Az elmúlt két évben emelkedett 5 millió közelébe, mióta a börtön cursillot is csinálják. Fontos kiemelni, hogy itt mindenki ingyen dolgozik. A vezetőség is, a könyvelő is, mert minden fillért az ügyfeleikre költenek.
A 90-es években a Boráros téri könyvtárban ingyenes jogsegély szolgálatot működtetett az alapítvány. Egy idő után már évi néhány százezer forint támogatást is kapott ehhez az önkormányzattól. Ezekben az időkben nagyon sok cég szűnt meg, nagyon sok ember maradt munka nélkül. Kellett nekik a munkajogi segítség: mit tegyek, ha nem kaptam meg a fizetésemet vagy a végkielégítésemet? Ezen felül sok polgári peres ügy is akadt. Hetente egyszer jogász és adminisztrációs segítség várta a könyvtárban az ügyes-bajos dolgokkal érkezőket. Sajnos anyagi támogatás hiányába ez befejeződött, de jogász önkéntes minden esetben segít tanácsaival.
A 2000-es évek elejét meghatározta egy munkaerőpiaci képzési pályázat, amin nyert a Horizont. Biztonsági őröket, targoncakezelőket, kisgépvezetőket képeztek. A sikeresen elvégzett tanfolyam keretében B kategóriás jogosítványt is kaptak az emberek, többen évek óta ebben a munkakörben dolgoznak.
Az évtized közepén jelentek meg az önkormányzat civil pályázatai, amiken azóta is folyamatosan indulnak. 10 éve szerveznek táborokat helyi gyerekeknek, Balatonra, Tisza-tóhoz, a Velencei tóhoz, Horányba.
Ezek a gyerekek szinte csak ezen alkalmakkor nyaralnak. Így évente 40-50 hátrányos helyzetű gyereket tudnak elvinni nyaralni, részben az önkormányzat által kiírt pályázati és részben saját forrásokból. A gyerekek a FESZGYI és ennek keretein belül működő H52 ifjúsági iroda ügyfélköréből kerülnek ki. Az alapítvány pályázik, szervezi a tábort, de hogy pontosan kiket visz, azt kapják a FESZGYI-től. Ebből is látszik, hogy mennyire együtt gondolkodik, együtt dolgozik a két szervezet.
De ugyanez a szimbiózis érhető tetten abban is, amikor 2017-ben a Ferencvárosi Közösségi Alapítvány Élő Adás adományozó estjén a H52-vel partnerségben gyűjtöttek a „Családok menni nyaralni” projektre. Ferencvárosi roma családokat vittek nyaralni, apa-anya-gyerekek végre együtt pihentek.
2016 óta szervezik a „100 gyermek karácsonya” célzott adománygyűjtő kampányt. A befolyt összeget ferencvárosi hátrányos helyzetű gyerekek karácsonyi ajándékaira költik. Mindig nagy a nyüzsgés, amikor már a csomagolási szakaszhoz érnek. Az elmúlt négy évben 140-270 gyereknek tudtak személyre szóló, korának megfelelő ajándékot adni. Adománygyűjtő akciójukhoz egyéni adományozókon kívül sok cég is csatlakozott: Zwack, Ferencvárosi Közösségi Alapítvány Süti flottája, Loacker Hulladékhasznosító Kft, Magyar Lapterjesztő Zrt, Ferencvárosi Kosztolányi Dezső, Kőrösi Csoma Sándor, Molnár Ferenc általános iskola tanulói.
Az elmúlt években a Gyermekétkeztetési Alapítvánnyal is szorosabb kapcsolatba kerültek. Harmadik éve 10 családot támogatnak havi rendszerességgel, az élelmiszer adományon túl, 25 gyermeknek tudtak az ő támogatásukkal ingyenesen szemüveget csináltatni.
A börtön cursillo 3 éve jelent meg az alapítványnál. Ez olyan projekt, ami nem kötődik Ferencvároshoz, mivel itt nincs börtön, de találkoznak ferencvárosi fogvatartottakkal is. Arról szól, hogy 12 büntetés végrehajtási intézménybe járnak, lelki gyakorlatot, lelki segélyt tartani, hogy a szabadulás után könnyebben vissza tudjanak illeszkedni a társadalomba a fogva tartottak.
A börtön cursillo kicsit rávilágít arra is, hogy az alapítvány befogadó szervezetként is működik. Szívesen adják a szervezeti keretüket, a tudásukat olyan kezdeményezésekhez, amelyek passzolnak a profilukhoz és nincsen formális szervezetük. Ilyen volt a József Attila lakótelepen élő civilek „Aranykapu” karácsony előtti rendezvénye is, itt is befogadó szervezetként szerepeltek, e sikeres rendezvény volt az elindítója a JALT adventi rendezvényeinek.
A közérdekűvé nyilvánítással szerzett igazi "polgárjogot" a Horizont a kerületben, ezzel ismerte el az önkormányzat, hogy valóban fontos, hiánypótló munkát végez az alapítvány. Ezzel nyílt meg a lehetősége annak, hogy önálló helységre is pályázhassanak, ami a jövőbeni terveikhez nyújthat fontos bázist. Sok féle programot terveznek: közösségi rendezvények, társasjáték klub, éjszakai pingpong, kirándulások.
Az alapítvány kuratóriumi tagjai:
Kuratóriumi elnök
az Alapítvány szakmai vezetője
Kuratóriumi tag
Alapító tag
Alapító tag
Kuratóriumi tag